Rady a porady
V této sekci bychom Vás velmi rádi stručně seznámili s některými důležitými okolnostmi, které nastanou s příchodem pejska do Vaší rodiny. Existuje mnoho publikací, které se specializují přímo, cíleně a velmi podrobně na plemeno Zlatého retrívra (Golden Retriever), berte tedy prosím následující řádky jako stručný výtah zásad a rad, které se budeme snažit propojit i s vlastními praktickými zkušenostmi ze samotného chovu a soužití s tímto plemenem loveckého psa.
Naším cílem je postupně zařazovat i odpovědi na otázky, které od zájemců o naše odchovy dostáváme.
Zlatý retrívr – správná volba
1. Pelech - existují v zásadě dvě varianty pelechů pro pejsky, měkký textilní a dále pevný proutěný nebo plastový. Osobně z vlastní zkušennosti doporučují velký plastový pelech 95 - 110 cm.Vyrábějí se v různých barvách, jsou tvarově stálé, dobře se udržují a velmi dlouho vydrží. Lze je pořídit v různých velikostech, osvědčilo se mi již pro štěně vybrat takovou velikost, aby se do něho vešlo i v dospělosti, ale tato volba je již na každém zvlášť.Do tohoto pelechu je třeba ještě pořídit deku na které bude pejsek ležet. Opět existují různé varianty od speciálních prodyšných dek VetBed-EkoBed s a nebo bez protiskluzného podkladu a které výborně odvádí vlhkost až po obyčejnou levnou deku z IKEA, která také stačí a Vaše štěně jistě neurazí. Deku je třeba mít v minimálně 2 kusech z důvodu její pravidelné výměny.
2. Misky na krmení a vodu - opět jsou na trhu k dostání misky různých velikostí, tvarů a také i materiálového provedení. Nejvhodnější a to opět hlavně z důvodu udržby a hygieny jsou misky z nerezu,které mají na spodním okraji gumový lem a na podlaze nekloužou. Velikost bych volil nejprve pro štěně o objemu 400 ml a pro dospělého psa pak 800 ml. Co určitě doporučuji, je umístit pro dospělého psa obě misky, jak na vodu tak na pevnou stravu do výšky tak, aby dno misek bylo cca 20-25 cm nad zemí. U štěněte bych to ale vzhledem k jeho výšce řešil postupně. Samozřejmě se prodávají již hotové stojany na misky, šikovný a zručný majitel psa si ale dokáže poradit i sám.
3. Potřeby pro vývik a běžný život - pro začátek Vašeho výchovného a výcvikového snažení budete potřebovat obojek, vodítko, píšťalku a malý, později větší aport - Dummy. Obojek stačí základní, pevný, textilní nebo kožený a jeho velikost budete postupně obměňovat tak, jak bude sílit krk Vašeho goldena. Vyrábí se již barevně i materiálově sladěný s vodítkem. Později,pokud se třeba budete věnovat skutečnému výcviku loveckých psů budete potřebovat lovecké vodítko přes rameno, ale to je již jiná kategorie, na to je ještě dost času. Co Vám ale určitě nesmí chybět je základní pomůcka a to je píšťalka, kterou budete potřebovat denně. V prodeji jsou píšťalky různých frekvencí v praxi ale platí, že na co bude pejsek zvyklý na to bude reagovat. Váš nový golden je jak z jeho pojmenování retriever plyne rozený přinašeč. V mordě bude nosit cokoliv od pantoflí po smetáček, prostě co mu přijde do cesty. Je to jeho základní lovecky využitelná vlastnost. Nebraňte mu nikdy, pokud se nejedná o nebezpečný či jinak závadný objekt jeho zájmu. Naopak k podporování a rozvíjení této jeho přednosti je určena pomůcka DUMMY (zpočátku štěněčí váhy 250 g a později v dospělosti 500 g), což je náhrada přirozené kořisti určené k dohledání a přinešení pánovi (lovci). S touto pomůckou prožijete krásné chvíle a Váš golden Vám za ní bude vděčný.
4. Úprava srsti a hygiena - zlatý retriever je plemeno s dlouhou srstí, kterou je potřeba udržovat a je nutné ho již od štěněte na tyto procedury zvykat. Srst je vhodné pravidelně pročesávat a stříhat, zejména pokud se budete chtít prezentovat se svým pejskem na výstavách. Tam neostříhaný a neupravený golden nemá šanci. Koupání není potřeba tak často, srst GR má tzv. samočistící schopnost, jednoduše napsáno špína která na srsti ulpí,oschne a velmi rychle opadá. Ke koupání lze použít opět širokou škálu dostupných psích šamponů a k výstavě i kondicionérů od mnoha výrobců. Po koupání by mělo automaticky přijít i čištění oušek a kontrola očí. I na to doporučuji pořídit speciální přípravky, které Vám jistě doporučí Váš veterinář. Kontrolu stavu však doporučuji i mimo koupání v intervalu cca 2 - 3 týdnů. Zkušenější majitel goldena zvládne i pravidelné stříhání drápů, pokud ne, přenechá tuto činnost svému veterináři.
Čím a jak krmit - v zásadě platí, že štěně v novém domově by mělo ve stravování navázat na typ a značku krmení,které mělo v CHS, alespoň v přechodném období, kdy si přivyká jemu neznámému prostředí a novým životním podmínkám. My v Bonifácově naše psy a odchovy krmíme kvalitními britskými holistickými granulemi Essenthial Foods,které obsahují veškeré potřebné živiny a prvky vhodné pro zdravý vývoj štěňat a od nás na cestu do nového domova dostávají tzv. startovací balíček těchto granulí, který vydrží několik dní.
Granule určené pro štěňata podávejte do 1 roku života pejska, poté přejděte na granule určené pro psa dospělého a vyberte pro něj typ,který mu bude co nejvíce vyhovovat.
Frekvence krmení štěněte :
2 - 4 měsíce 3 - 4 x denně
5 - 12 měsíců 3 x denně
po 1 roce života krmíme 1 - 2 x denně, dle možností (já doporučuji 2 x denně)
Doporučené množství (váha) denní dávky granulí je vždy vyznačena na samotném obalu, ale opět doporučuji řídit se zdravým selským rozumem, brzy vypozorujete, jaké množství je pro Vašeho pejska dostačující.
Do 4. měsíce měsíce života štěněte doporučuji podávat pouze čistý hydrolizovaný kolagen a dále pak až do 1 roku života (dospělosti) je dobré podávat komplexnější preparáty pro správný vývoj pohybového aparátu štěněte,např. přípravek Caniviton , Alavis MSM+glukosamin sulfát nebo Alavis kloubní výživa . I v tomto případě doporučuji poradit se o správném výběru se svým veterinářem. Článek o kloubní výživě zde.
Zdraví - Váš zlatý retriever je plnohodnotným členem rodiny a živou bytostí a je potřeba mít dokonalý přehled o jeho zdravotním stavu a věnovat pozornost i prevenci. V CHS,tedy do jeho věku 7-8 týdnů projde od 2 týdnů věku 3 x pravidelným odčervením odčervovací pastou, vždy po 14 dnech do 6 týdnů, poté již v novém domově ve věku 8,10 a 12 týdnů.Následně vždy po 3. měsících až do 1 roku věku štěněte a dále dle schematu, který určí váš veterinární lékař. V dospělosti praktikujeme obvykle interval 1/2 roku. Mezi odčervením a očkováním by měl být vždy interval min. 4 dny.
První kombinované očkování proběhne v CHS a to ve věku 6 týdnů, dále pak již v novém domově ve věku 9. týdnů a nakonec ve 3. měsíci života. Při posledním očkování, tedy ve věku 12 týdnů se již může očkovat proti vzteklině. Dále se základní očkování provádí pravidelně 1 x ročně. Samozřejmě se dá očkovat i dalšími vakcinami (borelioza, psincový kašel, tetanus). Doporučuji očkování proti tetanu, zejména pokud se ve vašem okolí vyskytuje chovatel koní a častý kontakt s nimi je reálný.
V jarních a letních měsících je v našem regionu takřka nemožné vyslat pejska ven do přírody bez antiparazitální ochrany proti parazitům a klíšťatům ve formě obojku nebo Spot-On. V poslední době je také hojně využívána aplikace tablet Bravecto a nebo NexGard, které mají vysokou účinnost a poměrně dlouhou dobu účinnosti. Oba produkty lze objednat a koupit výhradně ve veterinárních ordinacích.
V roce života by měl zlatý retriever absolvovat rtg. vyšetření dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Toto vyšetření je nesmírně důležité pro další vývoj psa z hlediska zdravotního a pro mne z pohledu chovatelského. Proto my - zodpovědní chovatelé máme zájem, aby naše odchovy tímto vyšetřením prošly, je to pro nás určující informace zda se naše snažení ubírá tím správným směrem. Vyšetření probíhá v celkové narkóze, stojí cca 1000,- Kč.Podrobnosti jsou velmi pěkně popsány v článku pod výše uvedeným odkazem. Zajímavý odborný článek na toto téma najdete pod tímto odkazem . Autorem je MVDr. Milan Decker - oficiální posuzovatel HD a ED pro Retriever Klub ČR.
Posuzovatelé DKK a DLK :
MVDr. Milan Decker (pro RK), Krchleby 44, 345 61 Staňkov , tel.: 379 492 722,607 530 860, E-mail: veterina@decker.cz, www.decker.cz (aktuální cena 2015 za RTG+posouzení DKK+DLK 1.970,- Kč)
MVDr. Milan Snášil (pro RK i KCHLS), Podveská 20,624 00 Brno - Komín,tel.: 549 251 419, 605 813 955, E-mail: snasil@seznam.cz, www.snasil.cz (aktuální cena 2015 za RTG+posouzení DKK+DLK cca 3.000,- Kč)
MVDr. Libor Vlček a MVDr. Jiří Šebek, CSc.(pro KCHLS) , Veterinární klinika Vltava, Otavská 1453 - sídliště Vltava, 370 11 České Budějovice, tel.: 385 520 561, E-mail: vklinika@klinika-vltava.cz, www.klinika-vltava.cz
Pojištění psa
Zdravotní pojištění psa díky vlastní zkušenosti rozhodně doporučuji. Všechna naše štěňata odchází k novým majitelům pojištěna na dobu 3 měsíců u pojišťovny PetExpert (ČSOB). Po uplynutí této lhůty pak záleží na nových majitelích zda pojistku prodlouží a nebo ne.
S pejskem k moři
Vzhledem k dotazům na pobyty s pejskem na dovolených, zejména v zahraničí, přikládám informace týkající se cesty a pobytu s pejsky v Evropě
Přezubování u štěňat
Přezubování, nebo-li výměna mléčného chrupu za chrup trvalý, začíná u štěňat GR od stáří 3-3,5 měsíců a trvá do pěti až sedmi měsíců věku. V tomto období je možné zaznamenat projevy signalizující tento přirozený proces, jako zvýšené slintání, nechutenství, únava až mírná apatie. Není třeba se znepokojovat, pouze pokud do sedmi měsíců štěně nepřezubí, doporučuji navštívit veterinárního stomatologa.